PSP17AJB-5K6
YAGEO
Product No:
PSP17AJB-5K6
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 5.6K OHM 5% 17W AXIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PSP
Package Bulk
Features Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 5.6 kOhms
Composition Wirewound
Power (Watts) 17W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.354" Square x 2.953" L (9.00mm x 75.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C