PSP500JB-200R
YAGEO
Product No:
PSP500JB-200R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 200 OHM 5% 5W AXIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PSP
Package Bulk
Features Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 200 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C