PT10-820HM
API Delevan Inc.
Product No:
PT10-820HM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 9.3A 10 MOHM TH
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PT
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Product Status Active
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.820" Dia (20.83mm)
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Current Rating (Amps) 9.3 A
Height - Seated (Max) 0.370" (9.40mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz