PT100-1550
API Delevan Inc.
Product No:
PT100-1550
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 10.3A 28 MOHM TH
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series PT
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 1.550" Dia x 0.640" W (39.37mm x 16.26mm)
DC Resistance (DCR) 28mOhm Max
Current Rating (Amps) 10.3 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz