QSH-020-01-F-D-DP-A-RT1-TR
Samtec Inc.
Product No:
QSH-020-01-F-D-DP-A-RT1-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
0.50 MM Q STRIP HIGH-SPEED GROUN
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series Q Strip® QSH
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Ground Bus (Plane), Mounting Flange
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Differential Pair Array, Female
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.128" (3.25mm)
Number of Positions 40
Mated Stacking Heights 5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm