QSH-020-01-F-D-DP-LC
Samtec Inc.
Product No:
QSH-020-01-F-D-DP-LC
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN DIFF ARRAY RCP 40P SMD GOLD
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series Q Strip® QSH
Package Tray
Features Board Lock, Ground Bus (Plane)
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Differential Pair Array, Female
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.128" (3.25mm)
Base Product Number QSH-020
Number of Positions 40
Mated Stacking Heights 5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm