Home / Oscillators / QVMQF576D33-2.0A-16.380
QVMQF576D33-2.0A-16.380
Mercury United Electronics, Inc.
Product No:
QVMQF576D33-2.0A-16.380
Description:
XTAL OSC VCTCXO 16.3800MHZ LVDS
Parameter Info
Mfr Mercury United Electronics, Inc.
Type VCTCXO
Output LVDS
Series QuikXO
Package Strip
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 16.38 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±2ppm
Height - Seated (Max) 0.102" (2.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 26mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) ±8ppm