Home / Oscillators / QVMQF576P25-2.0A-290.000
QVMQF576P25-2.0A-290.000
Mercury United Electronics, Inc.
Product No:
QVMQF576P25-2.0A-290.000
Description:
XO VCTCXO 290.0000MHZ LVPECL
Parameter Info
Mfr Mercury United Electronics, Inc.
Type VCTCXO
Output LVPECL
Series QuikXO
Package Strip
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 290 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±2ppm
Height - Seated (Max) 0.102" (2.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 33mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) ±8ppm