Home / Oscillators / QVMQF576P25-2.0A-40.000
QVMQF576P25-2.0A-40.000
Mercury United Electronics, Inc.
Product No:
QVMQF576P25-2.0A-40.000
Description:
XO VCTCXO 40.0000MHZ LVPECL
Function Enable/Disable
Frequency 40 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±2ppm
Height - Seated (Max) 0.102" (2.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 30mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) ±8ppm
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 18mA (Typ)