Home / DC DC Converters / R0.25S-3.315/P-R
R0.25S-3.315/P-R
Recom Power
Product No:
R0.25S-3.315/P-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 15V 250MW
Parameter Info
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R0.25S (0.25W)
Package Tape & Reel (TR)
Features SCP
Efficiency 60 ~ 70%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 250 mW
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R0.25S-3.315
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Input (Min) 3V
Current - Output (Max) 17mA