R24P23.3S/X2/R8
Recom Power
Product No:
R24P23.3S/X2/R8
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RxxP2xx/R (2W)
Package Tube
Features -
Efficiency 78%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R24P23.3
Voltage - Isolation 8 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 600mA