R2S12-243.3/P-R
Recom Power
Product No:
R2S12-243.3/P-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Parameter Info
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE R2S (2W)
Package Tape & Reel (TR)
Features SCP
Efficiency 70 ~ 75%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 2 W
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number R2S12-243.3
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 606mA