R46KW447040P1M
KEMET
Product No:
R46KW447040P1M
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 4.7UF 20% 560VDC RADIAL
Parameter Info
Mfr KEMET
Series R46
Package Bulk
Ratings X2
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Base Product Number R46KW
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 560V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 110°C