R523W522050P0K
KEMET
Product No:
R523W522050P0K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 22UF 10% 630VDC RADIAL
Parameter Info
Mfr KEMET
Series R52
Package Tray
Ratings AEC-Q200, X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 1.181" W (41.50mm x 30.00mm)
Base Product Number R523W
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 1.776" (45.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C