R533W512050P0K
KEMET
Product No:
R533W512050P0K
Description:
CAP FILM 12UF 10% 630VDC RADIAL
Parameter Info
Mfr KEMET
Series R53
Package Bulk
Ratings AEC-Q200, X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 12 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Base Product Number R533W
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 1.744" (44.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C