R533W522050P0K
KEMET
Product No:
R533W522050P0K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 22UF 10% 630VDC RADIAL
Parameter Info
Mfr KEMET
Series R53
Package Bulk
Ratings AEC-Q200, X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Base Product Number R533W
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 1.783" (45.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C