R53BI26805000K
KEMET
Product No:
R53BI26805000K
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 800VDC RAD
Parameter Info
Mfr KEMET
Series R53B
Package Bulk
Ratings AEC-Q200, X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.068 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC 800V
Height - Seated (Max) 0.445" (11.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C