R53BY52000000K
KEMET
Product No:
R53BY52000000K
Description:
CAP FILM 20UF 10% 800VDC RADIAL
Parameter Info
Mfr KEMET
Series R53B
Package Tray
Ratings AEC-Q200, X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 20 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC 800V
Height - Seated (Max) 2.016" (51.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C