R586N333050T0M
KEMET
Product No:
R586N333050T0M
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 600VAC(X1) 0.33 UF 20%
Parameter Info
Mfr KEMET
Series R58
Package Bag
Ratings AEC-Q200, X1
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.33 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Height - Seated (Max) 0.878" (22.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C