R586R333050T0K
KEMET
Product No:
R586R333050T0K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 600VAC(X1) 0.33 UF 10%
Parameter Info
Mfr KEMET
Series R58
Package Tray
Ratings AEC-Q200, X1
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.33 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Height - Seated (Max) 0.878" (22.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C