R60EF4100506AJ
KEMET
Product No:
R60EF4100506AJ
Description:
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 1 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Base Product Number R60EF
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C