R60IN42204030K
KEMET
Product No:
R60IN42204030K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Parameter Info
Mfr KEMET
Series R60
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Base Product Number R60IN
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.732" (18.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C