RCA04024K02FKED
Vishay Dale
Product No:
RCA04024K02FKED
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
RCA0402 4K02 1% 100 ET7 E3
Parameter Info
Mfr Vishay Dale
Series RCA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 4.02 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±100ppm/°C