RCA0603100KJNEC
Vishay Dale
Product No:
RCA0603100KJNEC
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 100K OHM 5% 1/10W 0603
Parameter Info
Mfr Vishay Dale
Series RCA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Tolerance ±5%
Resistance 100 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±200ppm/°C