RCA080520K0FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCA080520K0FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0805
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805
Parameter Info
Mfr Vishay Dale
Series RCA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 20 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±100ppm/°C