RCG06032K20JNEA
Vishay Dale
Product No:
RCG06032K20JNEA
Package:
0603
Description:
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 2.2 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±200ppm/°C