RCG08056R04FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCG08056R04FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0805
Batch:
Datasheet:
Description:
RCG0805 100 6R04 1% EA
Parameter Info
Mfr Vishay Dale
Series RCG e3
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 6.04 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±100ppm/°C