RCG120651R1FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCG120651R1FKEA
Description:
RCG1206 100 51R1 1% EA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 51.1 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C