RCL040626K7FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCL040626K7FKEA
Description:
RES SMD 26.7K OHM 1/4W 0604 WIDE
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±1%
Resistance 26.7 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0406
Temperature Coefficient ±100ppm/°C