RCL06126R20JNEA
Vishay Dale
Product No:
RCL06126R20JNEA
Description:
RES SMD 6.2 OHM 3/4W 1206 WIDE
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±5%
Resistance 6.2 Ohms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0612
Temperature Coefficient ±200ppm/°C