RMC12DREI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
RMC12DREI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.100
Parameter Info
Mfr Sullins Connector Solutions
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Gender Female
Series -
Package Tray
Features -
Read Out Dual
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder Eyelet(s)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Panel Mount
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Number of Rows 2
Product Status Active
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number RMC12
Number of Positions 24
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C