S1008-273K
API Delevan Inc.
Product No:
S1008-273K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Package:
1008 (2520 Metric)
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 27UH 160MA 7 OHM SMD
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series S1008
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 30 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 27 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 7Ohm Max
Current Rating (Amps) 160 mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 15MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz