S1008R-682G
API Delevan Inc.
Product No:
S1008R-682G
Description:
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.8OHM SMD
Ratings -
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±2%
Inductance 6.8 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 1.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 250 mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 38MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz