S1008R-751H
API Delevan Inc.
Product No:
S1008R-751H
Description:
FIXED IND 750NH 735MA 210MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 25MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 750 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 735 mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 163MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz