SCF5250LAG100
NXP USA Inc.
Product No:
SCF5250LAG100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
144-LQFP (20x20)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Parameter Info
Mfr NXP USA Inc.
Speed 100MHz
Series SCF52xx
Package Tray
RAM Size 128K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, POR, Serial Audio, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 57
Core Processor Coldfire V2
Package / Case 144-LQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 6x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number SCF5250
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 1.32V