Home / Oscillators / SG-8101CB 161.1320M-TBGSA0
SG-8101CB 161.1320M-TBGSA0
EPSON
Product No:
SG-8101CB 161.1320M-TBGSA0
Manufacturer:
EPSON
Description:
SG-8101CB 161.1320M-TBGSA0: OSC
Parameter Info
Mfr EPSON
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series SG-8101
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 161.132 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number SG-8101
Frequency Stability ±15ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 6.8mA (Typ)