Home / Oscillators / SG2016CAN 12.0000M-TJGA3
SG2016CAN 12.0000M-TJGA3
EPSON
Product No:
SG2016CAN 12.0000M-TJGA3
Manufacturer:
EPSON
Description:
XTAL OSC XO 12.0000MHZ SMD
Parameter Info
Mfr EPSON
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series SG2016CAN
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 12 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.6V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.8mA