SPC5632MF1MLQ60
NXP USA Inc.
Product No:
SPC5632MF1MLQ60
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
144-LQFP (20x20)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 144LQFP
Parameter Info
Mfr NXP USA Inc.
Speed 60MHz
Series MPC56xx Qorivva
Package Tray
RAM Size 48K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 80
Core Processor e200z3
Package / Case 144-LQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 32x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number SPC5632
Program Memory Size 768KB (768K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.25V