SPC565MZP56DR2
NXP USA Inc.
Product No:
SPC565MZP56DR2
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
388-PBGA (27x27)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388PBGA
Parameter Info
Mfr NXP USA Inc.
Speed 56MHz
Series MPC5xx
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 36K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 56
Core Processor PowerPC
Package / Case 388-BBGA
Product Status Not For New Designs
Data Converters A/D 40x10b
Oscillator Type External
Base Product Number SPC565
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 388-PBGA (27x27)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 2.7V