SR211A102FAATR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR211A102FAATR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 1000 pF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C