SR215A222KARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR215A222KARTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 2200 pF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C