SR215C104KARAP2
KYOCERA AVX
Product No:
SR215C104KARAP2
Description:
CAP CER RADIAL
Series SkyCap® SR
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C