SR305A153KARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR305A153KARTR1
Description:
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 0.015 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C