SR325E105ZAATR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR325E105ZAATR1
Description:
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Features -
Tolerance -20%, +80%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.390" (9.91mm)
Operating Temperature 10°C ~ 85°C