SR505A104JARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR505A104JARTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.1UF 50V NP0 RADIAL
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style Straight
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C