SR595E334MARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR595E334MARTR1
Description:
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 0.33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Operating Temperature 10°C ~ 85°C