SR652C104KAATR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR652C104KAATR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C