SR655E105ZARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR655E105ZARTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance -20%, +80%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature 10°C ~ 85°C