SR768C224MARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR768C224MARTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.22UF 400V X7R RADIAL
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 0.22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 400V
Size / Dimension 0.500" L x 0.175" W (12.70mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C