SR891C104MARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR891C104MARTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.215" L x 0.125" W (5.46mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C